piątek, 28 czerwca 2013

Nieobecność w pracy

Podporządkowanie organizacyjne
     W większości przypadków ta sama praca może być wykonywana zarówno w ramach umowy zlecenia, jak i umowy o pracę. Wynika to z faktu, iż cechą charakterystyczną stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy zlecenia, podobnie jak powstałego na podstawie umowy o pracę stosunku pracy, jest staranne działanie zleceniobiorcy przy wykonaniu czynności stanowiących przedmiot umowy. Powoduje to problemy pracodawców w doborze właściwej umowy.
     Umowa zlecenia nie może mieć cech charakterystycznych dla umowy o pracę. Treść umowy zlecenia nie powinna zatem kreować stosunku podporządkowania organizacyjnego zleceniobiorcy wobec zleceniodawcy, w szczególności w zakresie czasu pracy, miejsca pracy oraz obowiązku wykonywania poleceń przełożonych.
     Ukrycie stosunku pracy pod pozorem umowy zlecenia może być korzystne zarówno dla pracodawcy (umowa zlecenia nie zawsze objęta jest składkami na ubezpieczenie społeczne, brak obowiązków w zakresie czasu pracy, brak kosztów związanych z wypoczynkiem i nieobecnością spowodowaną chorobą), jak i dla pracownika (wyższe koszty uzyskania przychodu powodują naliczanie niższego podatku dochodowego), w wyniku czego pracownik otrzymuje "na rękę" wyższe wynagrodzenie, a jednocześnie pracodawca ponosi niższe koszty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz